Infolinia: 661 901 901, info@grupadetektyw.pl

Aktualności

22/11/2011Fałszywy Makler zgarnął 3,5 mln. zł.

Pod koniec września śląska policja aresztowała 31 latka, który podając się za maklera wyłudził od ponad 20 inwestorów łącznie 3,5 mln. zł.

Z relacji oficera prasowego katowickiej policji, Jacka Pytel, wynika, że mężczyzna prowadził działalność maklerską bez jakichkolwiek uprawnień. Klientów pozyskiwał w drodze nieformalnych rekomendacji. - Twierdził, że jego działalność przynosi zyski sięgające w niektórych przypadkach nawet 60% wpłaconej mu przez klientów kwoty. Z zainteresowanymi zawierał umowy, zgodnie, z którymi miał zarządzać ich finansami. Część środków rzeczywiście inwestował w różne instrumenty finansowe - z różnym jednak skutkiem.

Fałszywy makler działał około roku, od mniej więcej lipca 2010, jednakże pierwsze informacje na temat oszustw pojawiły się w czerwcu tego roku, gdy klienci zaczęli się wycofywać i rezygnować z usług rzekomego finansisty. Do tej pory ustalono ponad 20 poszkodowanych, którzy - licząc na duże zyski przy minimalnym ryzyku - wpłacili mu łącznie ponad 3,5 mln zł - powiedział rzecznik śląskiej policji.

Możliwe, że liczba pokrzywdzonych jest większa. Fałszywemu maklerowi przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstwa z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz oszustwa. Grozi mu za popełnione czyny zabronione 8 lat więzienia i sięgająca aż 5 milionów zł. grzywna.

W tym przypadku, rzekomemu finansiście grozi wysoka kara pieniężna, najprawdopodobniej przewyższająca jego zyski z oszustw, jednakże co gdybyśmy znaleźli się w podobnej sytuacji? Nawet, jeśli otrzymamy zwrot straconych środków, to kto nam zwróci straty niematerialne takie jak stres z powodu całej sytuacji? Przypadek ten dobitnie pokazuje, że nawet w sytuacji, gdy jakaś osoba jest- lub takową udaje-z polecenia, nie mamy pewności, że nas nie oszuka. Dlatego warto zawsze sprawdzić dokładnie podmiot, któremu powierzamy własne sprawy zarówno finansowe jak i inne.

W wyżej opisanym przypadku, jak również w każdej innej sytuacji gdzie w grę wchodzą mniejsze lub większe pieniądze, warto zatrudnić najlepszych specjalistów, którzy wnikliwie sprawdzą (również metodami detektywistycznymi), każdą osobę, profesjonalnie ocenią ryzyko współpracy zarówno z pojedynczą osobą, jak również z daną firmą.

Takie usługi, z pełnym zaangażowaniem, dyskrecją oraz profesjonalnym podejściem do biznesu oferujeGrupa Detektyw.

Pokaż wszystkie aktualności »