Infolinia: 661 901 901, info@grupadetektyw.pl

Aktualności

23/09/2011Nie bądź ofiarą stalkingu!

 Dręczące telefony, niepożądane smsy czy niechciane prezenty mogą być bardziej niebezpieczne, niż CI się tylko wydaje! Grupa Detektyw ustrzega przed zjawiskiem o nazwie "stalking".

Złośliwe i powtarzające się nagabywanie, naprzykrzanie czy prześladowanie. Wielu z nas, w mniejszym czy większym stopniu, spotkało się z tymi zjawiskami w swoim życiu. Dręczące telefony, niepożądane smsy, czy obdarowywanie niechcianymi prezentami to typowe przykłady czynów związanych ze zjawiskiem o nazwie „stalking”.

Czym jest stalking?

Stalking jest świadomym i zamierzonym postępowaniem sprawcy, skierowanym bezpośrednio do osoby prześladowanej, które obejmuje powtarzające się fizyczne lub wirtualne zbliżanie się do ofiary, śledzenie jej, komunikowanie się wbrew jej woli, składanie niechcianych propozycji a także groźby, które mogą wywołać strach i poczucie zagrożenia.. 

Kim jest i jak działa stalker?

Stalkerem może okazać się każdy. Często zdarza się, iż jest to osoba nam bliska i dobrze znana. Stalker może przypadkowo wybrać sobie nieznajomą ofiarę. Zdarza się, iż wystukując przypadkowy ciąg cyfr, namierza kandydata na pokrzywdzonego.

Kim jest ofiara?

Typowa ofiara stalkingu to kobieta poniżej czterdziestego roku życia, ten problem jednak coraz częściej dotyka ludzi z innych grup społecznych. Co dziesiąta osoba przyznaje, że jest lub była uporczywie nękana. Do grup szczególnego ryzyka należą osoby młode, samotne, studenci oraz takie zawody, jak lekarze, prawnicy czy nauczyciele.

Jakie są przyczyny stalkingu?

Do najczęstszych zaliczyć można zerwanie przez jedną ze stron dotychczasowego związku, lub odmowa jego nawiązania. Osoba, która została odtrącona, nie może się pogodzić z tym faktem, usiłując wszelkimi sposobami odzyskać przychylność drugiej strony. Stalking to również jeden ze sposobów wyrównywania rachunków za doznane krzywdy i zranioną dumę.

Co robić?

Trudno się przed tym ustrzec. Trzeba być oczywiście ostrożnym, ale nie chodzi tu o specyficzne traktowanie ludzi, którzy mogą nam zrobić krzywdę. Jak pokazuje życie, każdy może się do tego przyczynić. Ofiara stalkingu powinna przede wszystkim unikać wszelkiego kontaktu z prześladowcą. Reagowanie na różnego rodzaju zaczepki, czy nawiązywanie rozmowy z osobą obsesyjnie nami zainteresowaną sprawiają, że sprawca stalkingu osiąga swój cel, ma poczucie władzy i kontroli nad sytuacją oraz dostrzega sens w swoich działaniach. Jeżeli zachowania stalkera wywołują u osoby nękanej poczucie zagrożenia, to takie czyny należy niezwłocznie zgłosić na policję. Należy zebrać wszelkie dowody. Mogą nimi być: e-maile, nagrania rozmów, listy, zdjęcia, dokumentacja medyczna itd. Poszkodowany może zgłosić się do ekspertów profesjonalnego biura detektywistycznego - Grupy Detektyw. Wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie detektywistyki pomogą m.in. namierzyć sprawcę, zebrać materiał dowodowy, doradzić właściwą strategię działania i pomóc domagać się zadośćuczynienia.

W czerwcu tego roku weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego zawierająca nowy rodzaj przestępstwa polegającego na stosowaniu przemocy emocjonalnej. Zgodnie z dodanym do k.k. art. 190a odpowiedzialności karnej będzie podlegał każdy, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność. Za takie zachowanie będzie groziła kara pozbawienia wolności do trzech lat.

By dowiedzieć się więcej o pomocy pokrzywdzonemu przez stalkera, zachęcamy do kontaktu z pracownikami Grupy Detektyw

Pokaż wszystkie aktualności »