Infolinia: 661 901 901, info@grupadetektyw.pl

Aktualności

22/11/2011Zarabiali miliony wykorzystując Przedsiębiorców

Śląska Policja zatrzymała do końca Października 20 osób zamieszanych w proceder związany z zamawianiem towaru z odroczonym terminem płatności. Osoby te nigdy jednak nie regulowały należności. Gang oszustów działał na terenie całego kraju, naraził przedsiębiorców i właścicieli firm na straty sięgające łącznie 10 mln zł.

Policjanci śląskiej policji zwalczający przestępczość gospodarczą ustalili, że oszuści zamawiali różne towary - od artykułów spożywczych i odzieży roboczej, poprzez sprzęt RTV, samochody, po wyroby hutnicze i narzędzia budowlane - podając się za przedstawicieli wielu, faktycznie istniejących przedsiębiorstw. Posługiwali się przy tym sfałszowanymi dokumentami i pieczątkami.

Nadkomisarz Janusz Jończyk z zespołu prasowego śląskiej policji, stwierdził, że po otrzymaniu towaru na odroczony termin płatności oszuści nigdy za niego nie płacili. Dla utrudnienia wykrycia wykorzystywali legalnie działające firmy spedycyjne, które na ich zlecenie wielokrotnie przeładowywały towar w różnych miejscowościach. Sprawcy na ogół płacili za usługę transportową, a kierowcy najczęściej nie wiedzieli, że uczestniczą w nielegalnym procederze.

Ponadto bardzo intratnym przedsięwzięciem było przejmowanie przez przestępców zadłużonych spółek, dzięki czemu wyprzedawali ich majątek, nie realizując zobowiązań wynikających ze spłat rat kredytowych i leasingowych. Poprzez przejęte firmy legalizowali też wyłudzone towary, które sprzedawali ostatecznym odbiorcom.

Śledztwo toczy się pod nadzorem prokuratury w Częstochowie. Kilku spośród 20 podejrzanych zostało już aresztowanych, jednak śledczy zapowiadają, że sprawa nadal jest w toku i planowane są kolejne zatrzymania. Osobom zamieszanym w ten proceder grozi do ośmiu lat więzienia.

Jest niestety możliwe, że część pieniędzy, jakie wyłudzili zostanie w kieszeniach oszustów i będą mogli oni z nich korzystać po opuszczeniu więzienia.  A oszukani klienci? Każdy mały, średni lub duży biznes jest zagrożony działaniem tego typu grup przestępczych, niestety coraz częściej się one pojawiają. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ w obecnych czasach wszystkim nam zależy zarówno na dobrej jakości usługach jak i oczywiście na czasie. Wszyscy wiemy, że przedsiębiorca nie ma czasu na wnikliwe sprawdzanie każdego dostawcy, a w przypadku większych transakcji lub planów szerszej kooperacji poświęca temu zdecydowanie za mało czasu lub powierza to zadanie swojemu pracownikowi, który nie posiadając wystarczającej wiedzy z tego zakresu, może nieświadomie lub świadomie doprowadzić firmę do ruiny. Przy podejmowaniu każdej współpracy należy sprawdzić zarówno od strony gospodarczej, jak również stricte personalnej osoby i firmy, z którymi takową współpracę nawiązujemy.  W przypadku osób poszkodowanych przez działania gangu oszustów, wykrytego przez śląską policję tego właśnie zabrakło.

Grupa Detektyw w sposób dokładny i rzetelny sprawdzi zarówno konkretne osoby jak również firmy. Dzięki profesjonalnemu podejściu do każdej sprawy możesz mieć pewność, z kim współpracujesz i komu powierzasz pieniądze. Grupa Detektyw działa pod marką IBBC Group, która w sposób niezwykle wnikliwy zajmie się szczegółową analizą ryzyka współpracy gospodarczej z danymi firmami oraz osobami z nimi związanymi.

Pokaż wszystkie aktualności »